Učenici devetih razreda iz Tivta i Kotora boravili su u Zagrebu u razdoblju od 8. do 11. lipnja 2026. godine u okviru projekta „Moderna tradicija 2“, u sklopu uzvratnog posjeta Prvoj zagrebačkoj gimnaziji. Ovaj susret nastavak je uspješne suradnje između škola, s ciljem jačanja prijateljskih veza, razmjene iskustava i upoznavanja kulturne baštine.
Tijekom boravka učenici su sudjelovali u nizu zanimljivih i kreativnih aktivnosti. Poseban naglasak bio je na radionicama organiziranima u školi domaćinu, gdje su učenici imali priliku okušati se u izradi ukrasnih predmeta od gline i umjetne gline. Kroz ove radionice razvijali su svoje kreativne vještine, ali i upoznali različite tehnike oblikovanja te važnost očuvanja tradicijskih zanata u suvremenom kontekstu. Uz školske aktivnosti, učenici su imali priliku upoznati i glavni grad Hrvatske. Organizirana je šetnja Zagrebom uz vodstvo domaćina, tijekom koje su učenici upoznali najvažnije znamenitosti grada, njegovu povijest i kulturni značaj. Posebno zanimljivi bili su posjeti Muzeju kravate, gdje su uz stručno vodstvo saznali više o ovom autentičnom hrvatskom simbolu, te Muzeju iluzija, koji ih je oduševio interaktivnim sadržajem i neobičnim doživljajima. Jedan od najopuštenijih i najveselijih dijelova programa bio je posjet zagrebačkom zoološkom vrtu, gdje su učenici uživali u druženju i razgledavanju različitih životinjskih vrsta. Ova aktivnost dodatno je obogatila njihov boravak i pružila priliku za neformalno druženje i stvaranje novih prijateljstava. Boravak u Zagrebu protekao je u iznimno ugodnoj i poticajnoj atmosferi. Učenici su stekli nova znanja, razvili kreativnost te, što je najvažnije, ostvarili nova prijateljstva i proširili svoje vidike. Ovakvi projekti još jednom su pokazali koliko su razmjene mladih važne za međusobno razumijevanje i suradnju. Zahvaljujemo domaćinima iz Prve zagrebačke gimnazije na srdačnom gostoprimstvu i izvrsnoj organizaciji, te se radujemo budućim susretima i nastavku suradnje.
Hrvatska matica iseljenika (HMI) otvorila je prijave za 4. Susret klapa Hrvata izvan domovine, koji će se održati 28. rujna ove godine u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu.
Pozivamo sve zainteresirane hrvatske klape izvan Hrvatske da nam se pridruže i svojim nastupom obogate još jedno zajedničko okupljanje hrvatske klapske obitelji, objavila je HMI kojoj je Susret klapa jedan od važnijih programa.
Riječ je o jednom od najomiljenijih svetaca u čitavoj Katoličkoj Crkvi, kojega se časti ne samo u Padovi, gdje je podignuta prekrasna bazilika u kojoj se čuvaju njegovi posmrtni ostaci, već i u cijelom svijetu.
Tradicionalna književna manifestacija “Vidoška pjesnička noć”, koja se održava u sklopu “Stolačkog kulturnog proljeća 2026.” održana je u petak, 12. lipnja u biskupijskom centru Sarsenterum u Stocu.
U ime organizatora nazočne je pozdravio Mladen Bošković, predsjednik Matice hrvatske u Stocu, zaželjevši dobrodošlicu Hrvatima iz Crne Gore, točnije Boke Kotorske u Stolac.
Svoje stihove u lipanjskoj večeri kazivali su Miroslav Sindik, Vesna Oborina, Božo Šaltić, Marin Čaveliš, Adrijan Vuksanović.
Vjernici diljem Boke kotorske u subotu, 13. lipnja, svečano će proslaviti blagdan sv. Antuna Padovanskog.
U Tivtu će se svete mise služiti u crkvi sv. Antuna u Tripovićima u 7, 10 i 18.30 sati, dok će u Belanima misa biti u 8 sati.
U Lepetanima su predviđene svete mise u 10 i 19 sati. Svečano euharistijsko slavlje u 19 sati predvodit će kotorski biskup Mladen Vukšić.
Blagdan sv. Antuna Padovanskog tradicionalno se svečano obilježava u brojnim bokeljskim župama te okuplja velik broj vjernika i štovatelja ovog omiljenog sveca.
Treći RMF „Biser Jadrana“, bit će održan 18. 7., na Letnoj pozornici u Tivtu. Nakon tromjesečnog natječaja i 164 pristigle kompozicije, odabrano je 25 numera, koje će biti izvedene u finalnoj večeri. Ovogodišnji finalisti su:
Samit Europske unije i zemalja zapadnog Balkana održan u Tivtu potvrdio je da će se EU vrlo brzo proširiti na hrvatsko susjedstvo.
Iako je posljednjih godina lutala između izlaska iz NATO-a, za što se zalagala stranka Andrije Mandića, aktualnog predsjednika Skupštine, i približavanja EU-u, između udaljavanja od Hrvatske i ponovnog približavanja Rusiji (preko Beograda), Crna Gora je sasvim sigurno najbliža tome da postane sljedeća članica Unije.
U organizaciji Muzičke škole “Vida Matjan” Kotor, 14. 6., u 19 h, u Koncertnoj dvorani škole, bit će održan koncert Chicago Consorta iz Amerike. U pitanju je ansambl violina, koji je na balkanskoj turneji pod imenom ACFEA tour consultants , a jedna od zemalja te turneje je i Crna Gora i grad Kotor. Ansamblom dirigira Emili Mater i Kijoši Hajaši, a klavirska suradnja pripada Mariji Je. Ulaz je slobodan.