1 minute
Read so far

Nedjelja, 29. ožujka 2015. - 9:40
Autor:

Hrvatska je pred 24 tisuće navijača slavila protiv Norveške s 5:1 pogocima Marcela Brozovića, Ivana Perišića, Ivice Olića, Gordona Schildenfelda i Danijela Pranjića dok je za Norvežane, koji su promašili penal, zabio Tettey. S nova tri boda (ukupno 13) vodeća je Hrvatska pobjegla trećeplasiranoj Norveškoj na pet bodova prednosti u skupini H, što je naše nogometaše dovelo na korak do plasmana na Euro 2016. u Francuskoj iako je do kraja kvalifikacija ostalo još četiri kola.

Ispala je to lijepa i uvjerljiva pobjeda momčadi Nike Kovača iako se nakon prvih pola sata utakmice nije činilo kako će baš tako završiti. Plan izbornika bio je juriš od prve minute, ali su naši reprezentativci mlako ušli u utakmicu.

Hrvatska je prvi put zaprijetila Norveškoj tek u 20 minuti kada je Nyland obranio dalekometni pokušaj Brozovića. Deset minuta kasnije prelijepi udarac Marcela Brozovića probija norveški blok za vodstvo Hrvatske i prekid 30-minutnog mučenja.

U nastavku su naši nogometaši krenuli puno bolje. Ivan Perišić potvrdio je kako zadnjih godinu dana sjajno igra u nacionalnom dresu. Nakon SP-a i San Sira, zabio je i na Maksimiru, također lijepo poput Brozovića s vrha 16-erca nakon duplog pasa s Rakitićem u 54. minuti.

U 65. minuti pogodak postiže i neuništivi Ivica Olić. Uspio je vrhom kopačke zahvatiti jednu loptu koja je otišla iza leđa Nylanda. Činilo se kako će Hrvatska nastaviti puniti mrežu razbijenih Norvežana, a onda je Vedran Ćorluka skrivio 11-erac u 68. minuti. Srećom, Elyounoussi je pogodio vratnicu, a u nastavku Danijel Subašić spasio gol.

To ipak nije bio spas za Vedrana Ćorluku koji je u 74. minuti zaradio drugi žuti karton zbog povlačenja zadnjeg igrača. Subašić je u 78. minuti spasio gol čudesnom reakcijom, ali su Norvežani ipak smanjili na 3:1 u 81. minuti preko Tetteyja. Šteta, jer napad prije gola Mandžukić je promašio u situaciji kada je sam išao na vratara gostiju. Uslijedio je protunapad i gol Norveške.

No, utakmicu je primio Gordon Schildenfeld pogotkom glavom nakon ubašaja iz kuta Darija Srne, a petardu u mreži gostiju zaokružio je Danijel Pranjić u sudačkoj nadoknadi. Na kraju visoka 5:1 pobjeda koja je oduševila pune tribine koje su bile raspjevane i bez baklji.

U drugom susretu skupine, Azerbajdžan je s novim izbornikom Robertom Prosinečkim slavio u Bakuu protiv Malte s 2-0 pogocima Džavida Husejnova (4) i Dimitrija Nazarova (90). Sljedeći protivnik Vatrenima bit će Italiju 12. lipnja na Maksimiru, a nadamo se kako će atmosfera i rezultat opet biti kao protiv Norveške.

HRVATSKA: Subašić, Srna, Ćorluka, Vida, Pranjić, Rakitić (Schildenfeld, 76), Modrić, Brozović, Perišić, Mandžukić (Badelj, 88), Olić (Kramarić, 69).

NORVEŠKA: Nyland, Hoegli, Forren, Nordtveit, Linnes, Tettey, Johansen, Skjelbred (Samuelsen, 19), Daehli (Nielsen, 61), Elyounoussi (Abdellaoue, 80), Odegaard.

STRIJELCI: 1-0 Brozović (30), 2-0 Perišić (54), 3-0 Olić (66), 3-1 Tettey (81), 4-1 Schildenfeld (87), 5-1 Pranjić (90+3).

CRVENI KARTON: Vedran Ćorluka (74).