Hrvatsko građansko društvo obilježilo četvrt stoljeća postojanja

Time to read
2 minutes
Read so far

Nedjelja, 21. lipnja 2026. - 22:56
Autor: 

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore (HGD) svečano je u subotu obilježilo 25 godina neprekidnog djelovanja, predanog očuvanju hrvatskog nacionalnog identiteta, jezika, kulture i tradicije u Crnoj Gori te jačanju prijateljskih i kulturnih veza između Crne Gore i Republike Hrvatske.

Svečanost na brodu „Katica“ započela je izvođenjem državnih himni Crne Gore i Republike Hrvatske u izvedbi Mandolinskog orkestra „Tripo Tomas“, nakon čega je uslijedio prigodan program uz obraćanja uzvanika, dodjelu jubilarnih plaketa i glazbeni program.

Obilježavanju velikog jubileja nazočili su Bartol Šimunić, savjetnik predsjednika Republike Hrvatske, Vanda Babić Galić, posebna savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Dario Magdić, zamjenik državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Veselko Grubišić, veleposlanik Republike Hrvatske u Crnoj Gori, Jasminka Lončarević, generalna konzulica Republike Hrvatske u Kotoru, Igor  Kumburović, potpredsjednik Općine Kotor, Zvonimir Deković, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore, Adrijan Vuksanović, predsjednik Hrvatske građanske inicijative, Denis Vukašinović, predsjednik Upravnog odbora Bokeljske mornarice Kotor, Marija Mihaliček, predsjednica Matice hrvatske – Ogranka u Boki kotorskoj, don Željko Pasković, upravitelj župa Prčanj i Stoliv, Saša Dender, predsjednik Zajednice Talijana u Crnoj Gori te predstavnici kulturnih, društvenih i javnih institucija i članovi i prijatelji Hrvatskoga građanskog društva Crne Gore.

U ime domaćina nazočne je pozdravio predsjednik Hrvatskoga građanskog društva Crne Gore Mirko Vičević, istaknuvši kako četvrt stoljeća djelovanja Društva predstavlja rezultat zajedništva, ustrajnosti i predanog rada svih članova, osnivača i prijatelja Društva.

Posebnu zahvalu uputio je osnivačima Hrvatskoga građanskog društva, naglasivši kako su upravo oni svojim vizionarstvom i domoljubljem postavili temelje organiziranog djelovanja hrvatske zajednice u Crnoj Gori.

Prigodnim riječima nazočnima su se obratili i Dario Magdić, zamjenik državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske te Vanda Babić Galić, posebna savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.

U svojim obraćanjima istaknuli su izniman doprinos Hrvatskoga građanskog društva očuvanju hrvatskog identiteta u Boki kotorskoj i Crnoj Gori, naglasivši trajnu potporu Republike Hrvatske hrvatskoj zajednici u Crnoj Gori i važnost uključivanja mladih generacija u očuvanje kulturne i nacionalne baštine. Također su apostrofirali značaj Hrvatskoga glasnika, koje gotovo od svoga osnutka izdaje Društvo.

Povodom 25 godina djelovanja Hrvatskoga građanskog društva Crne Gore dodijeljena su priznanja pojedincima i institucijama koje su svojim radom, prijateljstvom i potporom dale izniman doprinos radu Društva.

Velike plakete HGD-a Crne Gore dodijeljene su Zoranu Nikoliću, Slavku Maroviću i Marku Franoviću iz Australije.

Pojedinačne plakete dobili su Vladimir Marvučić, Ljerka Sindik, Selma Krstović, Vivian Vuksanović, kao i Danijela Vulović.

Plakete institucijama dodijeljene su Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Općini Kotor, Hrvatskom nacionalnom vijeću Crne Gore, Klapi „Bisernice Boke“, Pomorskom muzeju Crne Gore Kotor te Bokeljskoj mornarici Kotor.

Plaketa za životno djelo uručena je Tripu Šubertu, jednom od osnivača i prvom predsjednike Hrvatskoga građanskog društva Crne Gore te dugogodišnjem djelatniku hrvatske zajednice, za njegov izniman doprinos očuvanju identiteta, tradicije i kulturnog života Hrvata u Boki kotorskoj i Crnoj Gori.

Svečanost su svojim nastupima uveličali Mandolinski orkestar „Tripo Tomas“, klapa „Bisernice Boke“, klapa „Incanto“ i glazbeni sastav „Ludi profesori“.