Međunarodni festival KotorArt, u okviru svog programa za djecu – KotorArtić, priređuje dvije opere namijenjene najmlađima. U utorak, 22. jula, mališani će imati priliku uživati u izvođenju opere Ribar i zlatna ribica, dok je za četvrtak, 24. jula, planirana predstava Lav i miš. Obje opere, u produkciji Udruženja umjetnika Visoko C, bit će izvedene na Pjaci sv. Luke, ispred Muzičke škole „Vida Matjan“ u Kotoru, s početkom u 20 h. Ulaz je slobodan.
Članovi ansambla su Marija Cvijić, sopranistica, Branislav Cvijić, tenor i Marina Mikić, klavir.
Udruženje umjetnika Visoko C, s posebnom radošću najavljuje čak 2 premijere! Dva nova djela, dvije interaktivne priče, dobro poznate svima a pretočene u muziku- Ribar i zlatna ribica i Lav i miš. Draga djeco, dođite da i ove godine zajedno uživamo u muzici kao i toliko puta do sada! Interaktivne, zabavne ali i poučne bajke iz kojih uvijek nešto novo naučimo. Čekaju vas lav Branislav, zlatna ribica Mica i Marina za klavirom, vidimo se uskoro! - poručuje Marina Mikić, pijanistkinja, dugogodišnja članica ansambla.
“Opera za djecu Ribar i zlatna ribica nastala je kao adaptacija po uzoru na Puškinovu istoimenu bajku. Pouka ove bajke, a ujedno i opere, jeste da se svaka pohlepa kažnjava. Pouka da treba biti zadovoljan s onim što imaš jeste veoma važna poruka za djecu. Predstava se prikazuje u šaljivom tonu, prilagođena uzrastu djece, kako bi oni pouku shvatili na primjeren način. U operi se smjenjuju pjevani dijelovi, govorni djelovi kako bi se pažnja djece održala, ansambli uz pratnju klavira, živopisni kostimi i zanimljiv dekor koji dočaravaju priču. Opera za djecu Lav i miš nastala je kao adaptacija po uzoru na Ezopovu istoimenu basnu. Pouka basne, a ujedno i opere jeste da ne treba suditi ljudima po njihovoj snazi i veličini. Ljudi su uvijek bili fascinirani snagom, veličinom i moćnim velikanima. Ipak, tome treba pristupiti s kritičkog stanovišta i djeci objasniti kako i najmanji prijatelj može biti veoma važan. Ne treba ga odbaciti zbog fizičkih nedostataka. Ovakav pristup svakako doprinosi stvaranju boljeg društva. Opera je zamišljena u dvije slike. Na početku, publika se upoznaje s likovima, lavom i mišem. Svaki od njih ima svoju ariju predstavljanja. Slijede govorni dijelovi i ansambli koji prate zaplet radnje. U drugoj slici slijedi rasplet ili kulminacija basne, kada zarobljeni lav, nemoćan, zove u pomoć svog malog druga. Pouka, koju djeca uviđaju, sadržana je u završetku opere”.
“Udruženje umjetnika Visoko C osnovano je 2015. godine, s ciljem da realizuje opere, komade s pjevanjem, opere za djecu, mjuzikle; da organizuje koncerte, edukuje građane, a posebno djecu, o značaju umjetnosti, kao i da organizuje časove glume, pjevanja i ljetnje kurseve. Na koncertima pod nazivom O Ljubavi članovi Udruženja prezentovali su niz vječnih melodija, a kroz španske pjesme, italijanske kancone i ruske romanse predstavili su priče iz svakodnevnog života o ljubavi prema bližnjem, prirodi, domovini. Izvođenjem opera za djecu širom Srbije i regiona, Udruženje utiče na izgradnju muzičkog ukusa kod najmlađih, razvoj kreativnosti i jačanje njihovih ličnosti. U aranžmanima prilagođenim dječjoj publici, moderno izrežiranim, uz pratnju klavira ili kamernog sastava, Visoko C ostvarilo je više stotina nastupa. U najizvođenije opere za djecu spadaju Čarobna frula, prema muzici Volfganga Amadeusa Mocarta, Mačak u čizmama, Cezara Kjuia, Pepeljuga, Edvarda Poldinija, Snežana, Petra Krstića, Crvenkapa i Pčelica Dana, Petra Jovanovića, kao i dječje opere Marije Cvijić pisane na tekstove Branislava Cvijića: Crvčak i mrav, Ivica i Marica i Čardak ni na nebu, ni na zemlju”.