U Velikoj dvorani Centra za kulturu Tivat, 24. 7., u 21 sat, na Tivat Music Festivalu će nastupiti Festivalski orkestar Crne Gore, predvođen maestrom Mladenom Tarbukom, koji je prošlog ljeta ostavio izuzetan dojam na publiku.
"Na koncertu pod nazivom Dodiri daljina, orkestar će izvesti Pjacolina Četiri godišnja doba u Buenos Airesu. Solisti su mladi violinisti Viktor Huter (Ljeto - Jesen) i Milutin Radulović (Zima - Proljeće)".
“Astor Pjacola, koji je postao sinonim za tango - ples njegove rodne Argentine, eksperimentsao je sa tradicionalnim tango obrascima, stvarajući revolucionarni novi tango - tango nuevo, sa elementima džeza i klasične muzike. Sa druge strane, kroz pop i rok zvuk, orkestru će se pridružiti gost večeri, kultni crnogorski bend Perper, koji će izvodiii svoje pjesme, uz učešće samog orkestra. Bend, koji na sceni traje gotovo punih 35 godina, još od davne 1991. godine, odazvao se pozivu da ohrabri želju za trajanjem mladih kolega iz novoformiranog Festivalskog orkestra Crne Gore. Najljepši dar za publiku biće upravo muzički susret novih mladih snaga klasične muzike i jednog od najboljih bendova crnogorske scene, i vjerovatno jedini koji traje duže od tri decenije”.
Nikola Radunović, frontmen benda, raduje se novim izazovima i nastupu sa Festivalskim orkestrom.
"Veliko mi je zadovoljstvo što ce Perper i ove godine da nastupi u Tivtu, u zatvorenom prostoru i na TMFu. Radujem se da pozovem ljude na malo drugačiji sadržaj, jer ovoga puta neće moći da čuju samo Perper, već će sa nama da svira fantastični Montenegro Festival Orchestra. Predstavnici su najmlađih i najtalentovanijih gudača u Crnoj Gori, koji su se usavršavali širom Evrope i svijeta. Radujemo se što ćemo publici da damo malo drugačiji ugođaj i što ćemo zajedno da pjevamo 24. jula u Velikoj sali CZK Tivat. Pozivamo ljude da pjevaju sa nama neke od naših najpoznatijih pjesama. Čeka vas još jedno iznenađenje, koje neću sada da otkrivam, a mislim da ce Tivćani biti jako srećni zbog toga", rekao je Radunović.
Festivalski program 10. 8., na istom mjestu, publici će priuštiti zadovoljstvo i da ponono čuje Gradski hor Jadran na koncertu Tivat je svijet, s repertoarom koji će obuhvatiti neke od najljepših horskih komada inspirisanih muzikom svijeta. Hor vodi prof. Andrea Orlando Tripović, pod okriljem Centra za kulturu Tivat”.
Profesorica Orlando Tripović s uzbuđenjem očekuje cjelovečernji koncert zbora.
“Pripremamo se, puni entuzijazma, za izvođenje veoma zahtjevnog repertoara, nadajući se da smo mu dorasli, dok pratimo Tivat Music festival, sa kojim zajedno sazrijevamo, jer smo se prvi put i predstavili javno na njegovom prvom izdanju, a sada ćemo, na drugom, izaći pred našu publiku sa ozbiljnijim programom…Vodimo računa da je naš hor i gradska i građanska priča, da smo mi ne samo hor, nego predstavljamo i naš grad i njegovu kulturu. Tivat je svijet u malom, pa imamo i članove iz različitih zemalja, tako da je i naš repertoar prilagođen i nama i svijetu. Mi nismo samo vokalni sastav, vraćamo se ozbiljnom horskom pjevanju i ozbiljnim kompozitorima, poput Mokranjca. Pozivam publiku da dođe na naš koncert, da zajedno uživamo u tonovima raznolikosti našeg svijeta”.
“Festivalski orkestar Crne Gore (Montenegro Festival Orchestra Foundation) okuplja mlade crnogorske muzičare, većinom studente ili diplomirane umjetnike koji su svoje obrazovanje i profesionalna iskustva stekli u inostranstvu (Njemačka, Austrija, Engleska, Holandija, Srbija, Italija i dr.).
Orkestar daje priliku mladim muzičarima da se povežu, razmjenjuju iskustva i doprinesu razvoju muzičkog stvaralaštva u Crnoj Gori. Ideja za nastanak orkestra potekla je iz želje mladih umjetnika da se vrate svojoj domovini, doprinesu razvoju njene kulturne scene pomognu u stvaranju nove dimenzije zajedništva kroz muziku.
U ovom sastavu, orkestar se prvi put okupio ljeta 2024, kada je, nastupivši kao Festivalski orkestar u Bogorodičinom hrama u Prčanju, ostavio snažan utisak na publiku. Orkestar je uspješno nastupio i na prvom izdanju Tivat Music Festivala, pod sigurnom rukom iskusnog dirigenta Mladena Tarbuka, kada je izveo operski repertoar. Izvanredni vokalni solisti bili su mladi operski umjetnici Petra Radulović i Sava Vemić, kao i renomirani svjetski operski pjevači – Bendžamin Blis i Nina van Esen.
Orkestar je na TMF-u nastupio i na koncertu simboličnog naslova California Dreaming– od baroka do roka, koji je spojio crnogorske i američke muzičare, predstavnike uglednih orkestara- Filharmonije Los Anđeles i Simfonijskog orkestra Santa Barbare. Nastup je održan pod dirigentskom palicom afirmisanog maestra Nira Kabaretija, a poseban pečat događaju dao je virtuozni violinista Žil Apap, umjetnik kojeg je slavni Jehudi Menjuhin nazvao “istinskim violinistom 21. vijeka”.
“Ovi koncerti postavili su temelje Festivalskog orkestra Crne Gore i potvrdili njegovu misiju – povezivanje muzičara različitih tradicija i predstavljanje vrhunske umjetnosti.
Bend Perper je počeo sa radom 1991, što je vezano sa snimanjem prve antiratne pjesme nakon početka sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, a ubrzo je snimljen i prvi album Sa gomile velikih oblaka.
Drugi album, Bludni snovi, bend snima 1993, a u međuvremenu učestvuje na muzičkim festivalima Jugovizija, Mesam, Pjesma Mediterana, Sunčane skale i nastupa na brojnim humanitarnim koncertima.
Treći album, Perper, snimljen je 1998, a 2000. bend je snimio i objavio prvi akustični crnogorski živi album "Uživo CNP" na kojem su kao gosti sa članovima benda svirali članovi Simfonijskog orkestra i profesori na Muzičkoj akademiji.
Novi studijski album, Iz dana u dan, objavljen je 2002, a 2009. bend je objavio i studijski album Tragovi. Živi nastup sa Ljetnje pozornice na Cetinju ljeta 2012. snimljen je i objavljen na DVD izdanju, a odmah potom su na CD-ovima objavljene dvije audio kompilacije 20 brzih Perpera" i 20 sporih Perpera. U narednim godinama bend je objavio nekoliko singlova, a za svoj rad je nagrađivan Montefonom, Oskarom popularnosti i drugim priznanjima. Dobitnici su priznanja Prijestonice Cetinje 13 novembar. Perper predstavlja najdugovječniji i najplodniji crnogorski muzički bend. Njihove pjesme doživjele su brojne obrade raznih izvođača, simfonijskih orkestara, horova i klapa. Članovi benda su paralelno uspješni i na drugim poljima umjetnosti, nauke i kulture. Tokom svoje duge karijere, sarađivali su sa umjetnicima poput Kornelija Kovača, Arsena Dedića, Indeksa, Nena Belana, Zorana Predina, Đuleta Van Gogh-a, Maje Perfiljeve i brojnim drugima.
Perper čine pjevač dr Nikola Radunović (doktor filozofije, magistar elektrotehnike i magistar ekonomije), gitarista doc. mr Aleksandar Radunović Popaj (profesor dramaturgije na Univerzitetu Crne Gore, glumac, scenarista i član organizacije The Books of Knjige), basista Momčilo Zeković (profesor francuskog jezika, pisac), klavijaturista Mihailo Ražnatović (diplomirani inženjer mašinstva) i bubnjar Ivan Vujović Mane (tonski stručnjak Grad teatra), što ih čini jednim od najobrazovanijih bendova.
Gradski hor Jadran osnovan je pod okriljem Centra za kulturu Tivat početkom 2024. godine. Ovaj mješoviti hor naslanja se na dugu tradiciju horskog pjevanja u Tivtu, koja sa pauzama traje gotovo cijeli vijek, te je iz tog razloga odabran naziv Jadran, po imenu koje je tivatski hor nosio prije dvadesetak godina. Prvi zvanični koncert hora održan je na zatvaranju prvog Tivat Music Festival-a 12. avgusta 2024. godine, a nakon toga, poslije nekoliko kraćih nastupa, održan je novogodišnji koncert 20. decembra, uz slavnu pjevačicu iz Hrvatske, Radojku Šverko. Ozbiljnim i posvećenim radom, na čelu sa profesoricom Andreom Orlando Tripović, uz svesrdnu podršku Centra za kulturu, kao i pažljivim odabirom repertoara, hor je za kratko vrijeme dostigao zavidan nivo kvaliteta izvođenja. Gradski hor Jadran danas broji pedesetak članova, uz konstantnu tendenciju rasta.
Andrea Orlando Tripović je profesorka klavira i muzička pedagoškinja. Nakon diplomiranja na odsjeku klavira na Muzičkoj akademiji u Hrvatskoj, razvila je karijeru koja spaja izvođačku umjetnost i pedagoški rad. Kao dugogodišnja profesorka u ŠOSMO "Vida Matjan" u Kotoru, Andrea je oblikovala muzičke puteve brojnih mladih talenata, što je krunisano izuzetnim uspjesima učenika na državnim i međunarodnim takmičenjima. Paralelno s tim, bila je dirigentkinja katedralnog hora Sv. Tripuna i više renomiranih klapa i horova u regionu, među kojima je klapa Jadran iz Tivta. Svoj pedagoški rad nastavila je u Muzičkoj školi Tiva, a početkom 2024. godine, Andrea preuzima umjetničko vođstvo obnovljenog Gradskog hora Jadran pri Centru za kulturu Tivat. Pod njenim dirigentskim vođstvom, hor nastavlja gotovo stoljetnu tradiciju započetu 1925. godine. Značajan doprinos kulturnom životu daje kroz angažman na KotorArt festivalu, kao i kroz poziciju direktorke fondacije Tivat Music Festival. Andrea je sa velikim entuzijazmom i stručnošću posvećena očuvanju i unapređenju muzičke tradicije Boke Kotorske”- priopćavaju organizatori.